Oszczędzanie #1

Ostatnio rozmawiałem z kimś na temat oszczędzania i, ku mojemu zaskoczeniu, osoba ta była zdania, że oszczędzanie to “frajerstwo”.

Na dobry początek przemyślenie audiowizualne 🙂

Tuż po filmie czytaj dalej…

 

Oszczędności to najprostsza droga do niezależności finansowej

Większość ludzi nie uzmysławia sobie tego, że w życiu nie chodzi o to, ile pieniędzy się robi, tylko o to, ile się zachowa.”
Robert T. Kiyosaki

 

No OK Mateusz, możesz pomyśleć. – Ale skoro mało zarabiam to to nic nie da, jeśli będę oszczędzał, bo to będą małe kwoty.

To jest właśnie najczęstszy błąd osób, które mało zarabiają – przez to, że myślą, że ich nie stać na oszczędzanie, lub że jest to bezcelowe generalnie nigdy nie wskoczą na wyższą półkę zamożności – i to nawet wtedy, kiedy zaczną więcej zarabiać.

Uświadom sobie najważniejszą rzecz – wszystko rozchodzi się o nawyki. Jeśli masz nawyk oszczędzania małych sum będziesz oszczędzać też wtedy, kiedy będziesz zarabiać więcej. I odwrotnie, jeśli nie oszczędzasz teraz, nie będziesz oszczędzać nigdy! Nie, kieeeeeeedyś, kiedy będzie już dobrze zarabiać też nie będziesz tego robić. Skąd wiem? Bo znam setki osób które, dobrze zarabiają (czasem zdecydowanie więcej niż ja) i wydają więcej niż mają przychodu – krótko mówiąc żyją na kredyt.

Pomyślisz więc: – No dobra, ale jeśli ja na prawdę mało zarabiam to jak niby przez oszczędzanie mam stać się bogaty? Otóż oszczędności po pierwsze dają Ci bezpieczeństwo, wolność wyboru i sposobność do korzystania z okazji inwestycyjnych, czyli szybkiego pomnażania majątku.

Bezpieczeństwo

Co by się stało dzisiaj, gdyby okazało się, że jesteś chory/a i nagle potrzeba sporej gotówki na lekarstwa lub operację? Co by się stało, gdyby dzisiaj zepsuł się Twój samochód i potrzebowałbyś/abyś nagle 2-3 tys. złotych? Co się stanie, jeśli dzisiaj opuści Cię Twój partner/mąż/żona…???

Oszczędności dają Ci spokój, brak stresu, gotowość na każdą trudną sytuację w Twoim życiu. Dzięki oszczędnościom możesz żyć spokojniej.

Wolność wyboru

Mając oszczędności na koncie dajesz sobie szansę dokonywania wyborów dotyczących kluczowych spraw w Twoim życiu. To gdzie pracujesz, to z kim jesteś, to gdzie mieszkasz, to czym się poruszasz… wiesz o co mi chodzi? Bardzo często tkwimy w jakimś toksycznym środowisku tylko dlatego, że nie stać nas na jego zmianę.

Okazje do inwestycji

To jest clou sprawy. Jeśli masz wolne środki i nadarza się okazja zarobienia po prostu możesz zainwestować. Och ile razy mi przeszła koło nosa fajna inwestycja tylko dlatego, że nie stać mnie było na inwestycję… W co można inwestować to zupełnie inny temat, jednak zasada jest jedna: inwestuj środki, które możesz stracić, tzn. takie, które w razie straty nie sprawią, że stracisz płynność finansową lub zbankrutujesz. Tylko oszczędności w gotówce dają Ci taką szansę!

Oszczędzanie nie jest głupotą, głupotą jest brak oszczędności!

Śledź e-platformę Fundacji CAISHEN (https://caishen.org.pl), właśnie pracuję nad kursem, w którym pokażę Ci jak oszczędzać, aby robić to „z głową” oraz tak, aby oszczędności przybliżyły Cię do niezależności finansowej.

Mateusz Janusz

PS

  1. Załóż bezpłatne konto na e-platformie Fundacji CAISHEN (jeśli go jeszcze nie masz) – https://caishen.org.pl
  2. Dołącz do strefy VIP bloga TeoPorter.pl (http://teoporter.pl) i pobierz bezpłatnego ebooka SuperFacet w 7 dni (dużo porad które dotyczą też kobiet!) ?
  3. Wesprzyj działalność Fundacji CAISHEN na portalu PATRONITE (https://patronite.pl/fundacja-caishen) choć najniższą kwotą. Dla nas liczy się każda złotówka – chcemy pomagać jak największej liczbie osób, a to niestety kosztuje.